Enter your keyword

Prevence

Kůže a její deriváty pokrývají celý povrch našeho těla. Jde o největší a zároveň nejtěžší orgán, který má mnoho různých funkcí. Zároveň je kůže i velmi náchylná na poškození. Maligní (zhoubné) nádory kůže jsou nejčastějšími maligními nádory vůbec. V naší zemi jimi onemocní několik desítek tisíc osob ročně. Neměli bychom je proto brát na lehkou váhu.

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je dlouhodobé vystavení pokožky slunečnímu záření. Při oslunění dochází k poškození UV zářením. To bývá nejintenzivnější kolem poledne, typicky mezi 11. a 15. hodinou. Při delší době pobytu na slunci dojde k podráždění, bolesti a k charakteristickému zčervenání („spálení“). U každého však po jinak dlouhé době. Záleží na přirozené ochraně pokožky, která je dána fototypem jedince. Osoby se světlou pletí, často s pihami, mají citlivou pleť a jsou více náchylné k poškození než osoby s tmavší pletí a černými vlasy. Ochranu pleti před sluncem můžeme výrazně podpořit použitím ochranného přípravku s dostatečným UV faktorem (SPF faktorem). Ten kromě hydratace pleti chrání i před UV zářením. SPF neboli Sun Protection Factor udává stupeň ochrany před UV zářením. Například SPF 10 propustí 10 % záření, zatímco SPF 30 propustí 3 % a SPF 50 pak pouze 2 % záření. Vyšší faktor tedy zajišťuje větší ochranu. Obecně bývá doporučováno zvolit ochranný krém s SPF 30–50. U dětské populace dokonce SPF 50+.

Na vznik nádorů mají vliv také genetické předpoklady. Ty bohužel nelze změnit. Ovlivnit ale můžeme celkový stav imunitního systému, který hraje významnou úlohu v obraně organismu před vznikem nádorových onemocnění. Zdravý životní styl tak může přispět k celkově dobrému stavu organismu včetně imunitního systému.

Neméně důležitou součástí prevence je pravidelná kontrola kůže. Všímat bychom si měli jakékoliv změny. Výrůstky, mapovité útvary, změny barvy kůže – to všechno může signalizovat kožní nádor. Zvláště pokud nemizí, ale spíše se pomalu zvětšují. Sledovat je třeba i znaménka (pigmentové projevy). Podezřelá je každá změna symetrie (rozložení), ohraničení, barvy, velikosti nebo rychlého růstu v krátkém časovém období. V případě nalezení podezřelé změny je vhodná návštěva praktického či odborného lékaře (dermatologa) v co nejkratším čase. Základem dermatologické prohlídky je vyšetření pomocí dermatoskopu, který má velký význam v přesnějším určení typu projevu. Vyšetření pomocí tohoto přístroje je rychlé, neinvazivní a bezbolestné.

V případě potvrzení nálezu kožního nádoru pak následuje léčba. Ta se liší podle druhu a pokročilosti nádoru. Obecně platí, že čím dříve se nádor odhalí, tím snadnější a méně zatěžující pro pacienta jsou možnosti léčby. Většina kožních nádorů je léčena chirurgickým odstraněním, lze ale použít i kryoterapii (zmražení tekutým dusíkem) nebo fotodynamickou terapii (kombinace speciálního krému s následným ošetřením laserem) či imunomodulační lokální léčiva. Vhodnou terapii vždy zvolí lékař až na základě vyšetření. V případě podezřelého nálezu proto neváhejte s včasnou návštěvou praktického lékaře či dermatologa.

(Tomáš Novotný)