Enter your keyword

Ochrana

Jak chránit pleť v zimě?

Když je venku sucho, chladno a mráz, potíže s pokožkou nebývají žádnou výjimkou ani u těch, kteří se jinak pyšní bezchybnou pletí. Proto je zapotřebí prevence v podobě správné ochrany pomocí přípravků vhodných pro zimní období.

Vysušení a promrznutí snižuje přirozenou obranyschopnost pokožky, což zvyšuje její citlivost – okamžitě zrudne a pálí. Zimní krém by měl proto být hutnější a obsahovat větší podíl tukových látek.

Důležité je promaštění i hydratace

Patří k nim například ceramidy, cholesterol, lipidy, rostlinné oleje atd., které kůži vyživí a důkladněji chrání před vnějšími vlivy. Výborný je také okysličující krém. Málo se ví, že výbornou ochranou před povětrnostními vlivy je i kvalitní make-up!

Nezapomínejte však ani na dostatečnou hydrataci, aby pokožka nebyla vysušená. Svědění a následné škrabání suché kůže může způsobit popraskání, čímž se umožní vstup bakterií. Podráždění, které může postihnout téměř každou pleť, ale nejčastěji se jedná o kůži senzitivní se sklony k atopickému ekzému a alergiím, zabrání ošetření speciálními prostředky, nejčastěji na bázi termálních vod. Bývají rovněž označeny jako antialergické, případně k péči pro vysoce citlivou pleť. Citlivé pokožce totiž dodají ochranný kožní film, který jí chybí, a za normálních okolností jí brání před vnějšími vlivy – včetně nevlídného počasí.

Proti nežádoucímu rudnutí

V chladnějším období také často hrozí začervenání pleti či praskání žilek vlivem náhlých teplotních změn. Ve vytopených místnostech dochází k rozšíření cév a při vystavení pleti venkovnímu studenému až mrazivému a suchému vzduchu se céva prudce zúží. Přesně opačně fungují cévy při přechodu z venkovního prostředí do tepla. Také při saunování může vlivem vysokých teplotních změn docházet k praskání žilek. Proto je potřeba podporovat elasticitu cév, aby při teplotních změnách nepraskaly. Ideální je zařadit do jídelníčku pohanku, která pomáhá udržet zdraví cév. Komu pohanka nechutná, ten může zvolit vhodný doplněk stravy, především speciální dermokosmetické přípravky, které díky svému složení zklidňují pokožku se sklony k začervenání.

Nezapomněli jste na nic?

Velkou pozornost si zaslouží rty – ochrání a vyživí je kvalitní balzám s vysokým podílem tukových složek. Ideální je, pokud zároveň obsahuje také vitamíny.

Odborníci doporučují nosit v zimě krém na ruce v kabelce, aby bylo možné ho pohotově používat průběžně celý den. A namáhaným rukám ulevíte také tím, že vždy, když použijete masku na obličej, necháte ji působit aspoň minut i na hřbetech rukou.

A že už jste sluníčko neviděli několik dnů? Nedejte si zmýlit, jeho negativní účinky působí i přes mraky. Sluneční ochranu pomocí přípravků s SPF faktorem si dopřejte nejen při pobytu na horách.