Na podzim si kůže žádá vláhu
Léto už je sice dávno pryč, ale některé jeho následky na sobě cítíme pořád. Kromě těch příjemných to jsou i ty opačné. Například v podobě vysušené pokožky na nejrůznějších částech těla. Co nejlépe pomůže?
Kůže je rozhraním, na kterém se potkávají vlivy, jimiž na ni působí vnitřní a vnější prostředí. Horké měsíce se spoustou slunečního světla se na ní podepsaly v podobě intenzivního ultrafialového záření. Kůže si však každé, i mírné, spálení ukládá a dobře si jej pamatuje.
Vysušená nebo suchá?
Přitom nejde jen o zvýšené riziko zhoubných nádorů, ale i o zvýšení výskytu pigmentových skvrn, či předčasné stárnutí. Hrozí také její dehydratace a vysoušení – pozor, tyto dva pojmy neznamenají totéž. Dehydratovaná pokožka bývá napnutá, bez jasu a přecitlivělá, ale jde o přechodný problém, který může postihnout i člověka s normální, mastnou či smíšenou pletí. Pomocí vhodné péče a správné hydratace se ho lze poměrně snadno zbavit.
Suchá kůže však představuje chronický stav, který bývá vrozenou dispozicí. Jedná se o konkrétní typ pokožky, k jehož projevům dále přispívají vnější vlivy. U malých dětí bývá sušší, v dospívání naopak mastnější a s postupným stárnutím se opět vysušuje.
Co nejvíc škodí?
Někteří lidé se se suchým typem kůže již narodí, u jiných se rozvine postupně, a to vlivem působení různých škodlivých faktorů, jako je přílišná chemie v kosmetice nebo znečištění ovzduší a okolního prostředí, a ano, i věk. Tento problém se projevuje pocity pnutí, suchými skvrnami, často zarudlými, vznikem šupinek, svěděním a hrubnutím, a dokonce i popraskáním pokožky. Rozhodně tomu neprospívá, když se jako právě teď na podzim pohybujeme většinou v klimatizovaných nebo vytápěných prostorách, které kůži vysušují.
Dehydrované i suché pleti je třeba věnovat správnou péči. Jedním ze základních stavebních kamenů zdravé pokožky jsou ceramidy – lipidy (tuky), které jsou sloučeninami mastné kyseliny a sfingosinu, a které tvoří hlavní součást buněčných membrán v naší pokožce.
Pro hladší a mladší pleť
Nižší přítomnost ceramidů v kůži je spojena s kožními problémy, jako jsou již zmíněná suchost a přecitlivělost, ale i akné, ekzém, lupénka a růžovka. Ceramidy jsou přirozenou součást lidské kůže, ovšem jejich množství s věkem ubývá a po čtyřicítce tvorba nových molekul prakticky vymizí. Často je proto najdeme jako součást výrobků určených proti stárnutí. Tvorbu vrásek sice nezastaví, ale tím, jak v pokožce zadržují vláhu, jí pomáhají zachovat hladší a pevnou.
Pro tuto schopnost se osvědčují v přípravcích, určených pro suchou pleť, které nabízí například značka CeraVe. Skvělé jsou například při léčbě ekzému, dermatitidy a lupénky. Ceramidy totiž podporují hojení, obnovují přirozenou hydrataci pokožky a účinně bojují proti kožním onemocněním.
Žádné komentáře