Enter your keyword

Pravda a mýty o znaménkách

Pravda a mýty o znaménkách

Jak nás teplo a slunce postupně nutí odhalovat kůži, zároveň přichází čas sledovat ostřížím zrakem všechny změny a znaménka, která jsou na ní patrná.

Některé pihy a mateřská znaménka máme od narození, jiné se objeví až v průběhu života – v jakémkoliv věku. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo melanin – naši ochranu před ultrafialovým zářením.

Zároveň ale znaménka mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění či věku. Přestože jsou mateřská znaménka z 95 % nezhoubného charakteru, je vhodné jim věnovat pozornost a pravidelně je kontrolovat.

Melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je téměř stoprocentní. Ale – opravdu včas! Pozor je však třeba dávat si i na další zhoubné kožní nádory. Bazaliom je nejčastější maligní kožní nádor. Jeho výskyt se v posledních 15 letech zdvojnásobil.  Méně častý je další karcinom – spinaliom.  

Čemu věřit a čemu ne?

I když zůstaneme opatrní, nemusíme okamžitě podléhat panice jen proto, že jsme uvěřili některým opakovaným mýtům. Tady jsou nejčastější z nich:

  1. mýtus: Poraněním mateřského znaménka se zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Skutečnost:  Tyto teorie nebyly nikdy prokázány. V takovém případě šlo obvykle o melanom, jenž už byl v počátečním stádiu malého nádoru, a již měl založena dceřiná ložiska v těle.

  1. mýtus: Solárium také ovlivní změny na kůži.

Skutečnost:  Ano, to je pravda. Solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, kdy se takto riziko rakoviny zvyšuje až dvojnásobně.

  1. mýtus: Jestliže je znaménko „bezbarvé“, není se čeho bát.

Není to tak, bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.

  1. mýtus: Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající nad okolní kůži.

Skutečnost:  To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá znaménka. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.

Co u pih sledovat především?

Samovyšetření spočívá ve sledování pigmentových skvrn a mateřských znamének, zda se zvětšují, mění barvu či se na nich neobjevují nějaké útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary apod. Pokud zaznamenáte jakoukoliv změnu, pak byste měli okamžitě navštívit odborníka.

V ordinaci by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Pravidlem by pak mělo být následné histologické vyšetření, aby se vyloučilo zhoubné bujení.

Celých 95 % patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky – nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. 

Související příspěvky

Žádné komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published.