Enter your keyword

Kůže po létě: co s ní udělalo slunce?

Kůže po létě: co s ní udělalo slunce?

Máte po létě hezčí pleť a podařilo se vám i zlepšit stav atopického ekzém? Příliš na to nespoléhejte, bohužel tyto pozitivní změny nejsou na dlouho. A možná, že jste si opalováním dokonce ublížili… 

Na jednu stranu je známo, že vysoké dávky ultrafialového záření poškozují DNA v kožních buňkách, vyvolávají zánět a vedou ke stárnutí a poškození kůže končící třeba rakovinou. Na druhou stranu sluneční záření pomáhá stav ekzému zlepšit – zjednodušeně řečeno snižuje imunitní reakci. 

Kůže má svůj mikrobiom

Vědci nedávno zkoumali účinky krátkodobého vystavení pokožky slunci během dovolené. Zjistili, že pobyt na slunci ovlivňuje rozmanitost a složení kožní mikroflóry, ale že se tyto změny po 28 dnech po návratu domů změní. Tento vliv slunečního záření na kožní mikrobiom může být jak pozitivní, tak i negativní. 

Stejně jako mikrobiom ve střevech se ten na kůži skládá z mnoha mikrobiálních druhů (ale i virů a plísní), které napomáhají ke správnému fungování organismu a změny nejrůznějšího původu ho mohou narušit. 

Pozitivní nebo negativní?

Výzkumy uvádějí, že nerovnováha mikrobioty vyvolaná UVR může vést k chronickým zánětům a stavům, jako jsou ekzémy a lupénka. Imunitní systém kůže reaguje na své okolí. Když se změní, může dojít k zánětlivé reakci. Zdá se, že je tomu tak v případě změn kožní mikrobioty, které mohou vyprovokovat místní imunitní systém k vyvolání zánětu spojeného s ekzémy a dermatitidami. 

Dobrou zprávou je, že účinky slunečního záření na kožní mikrobiom nejsou dlouhodobé, kožní mikrobiom se obnoví v poměrně krátké době. Nezdá se tedy, že by omezená krátkodobá expozice výrazně a trvale zvyšovala riziko vzniku ekzému nebo dermatitidy. Opakovaná expozice však může být problematičtější – stále totiž není jasné, zda a jak může opakované vystavení slunci ovlivnit kůži v průběhu měsíců nebo let.

Nezapomínejte na stálou péči

Při expozici slunci však také naopak dojde v horní vrstvě kůže k úbytku buněk, které jsou spouštěčem nežádoucích imunitních reakcí pokožky. Když se aktivita těchto buněk utlumí, pokožka se tolik nezaněcuje a nesvědí. Přínosem je i dezinfekční vliv UV záření – hubí totiž některé bakterie, které komplikují léčbu ekzému. 

Ale i pokud jste zaznamenali pozitivní vliv slunce na pokožku, nezapomínejte na stálou péči. Atopici se musí mazat, i když zrovna mají kůži v klidu a bez projevů. A to nejen obvyklými promašťovacími prostředky (ideálně s obsahem ceramidů), ale i preparáty, které působí na „neviditelný“, takzvaně sub-klinický zánět.

Photo by Adrian Swancar on Unsplash

 

Související příspěvky

Žádné komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published.