Enter your keyword

Bradavice: kde se berou a jak se jich zase zbavit?

Bradavice: kde se berou a jak se jich zase zbavit?

Nikdo je nechce, přesto bradavicemi trpí desetina celkové populace, nejčastěji děti a dospívající. Jde totiž o vysoce přenosnou záležitost.

Jak k nim nejsnáze můžete přijít? Při používání cizích hygienických potřeb nebo i ručníků, při nošení zapůjčených bot a přezůvek, při chození naboso v prostorách, kde bosou nohou šlape více lidí (šatny, koberce na návštěvě) a při používání veřejných sprch, koupaliště, bazénu nebo sauny. 

Jak se virus přenáší?

Bradavice jsou výrůstky na kůži způsobené lidským kožním HPV papilomavirem. Bývají velmi nakažlivé, častěji se objevují při oslabení imunitního systému organismu a při „vhodných“ místních okolnostech, jako je poranění kůže, ekzémy, nebo potem či vodou rozmáčená pokožka. Inkubační doba je individuální a pohybuje se řádově v týdnech a měsících. 

Mezi lidmi se nákaza se šíří prostřednictvím přímého i nepřímého kontaktu. Nejčastěji se virus přenáší dotekem, přičemž do podkoží proniká hlavně skrze drobná poranění (škrábance, oděrky, popáleniny, strupy) a místa, kde je pokožka jinak oslabená (rozmočená, propocená nebo nějakým způsobem narušená).

Bradavice se mohou šířit také autoinfekcí. To znamená, že za přenos viru z jedné části těla na jinou si způsobí sám pacient, který jej roznáší vlastním dotekem (například škrábáním). Problém může nastat i v případě, kdy člověk s výrůstky špatně manipuluje a snaží se o jejich neodborné odstranění, což způsobí, že se virus infikovanou krví rozšíří do okolí.

Je to ona? 

Bradavice pravé jsou na povrchu drsné a vyvinuté připomínají květák. Obvykle se vyskytují na rukou, kolenech a loktech. Tzv. plantární bradavice jako poddruh bradavic pravých se objevují na ploskách nohou (na patě nebo na bříšku chodidel), kde je kůže ztluštělá a na nohu je kladen největší tlak. Vlivem váhy nemohou vyrůst na povrch, proto se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, takže mohou při chůzi bolet. Tyto nezhoubné výrůstky, které lidé často pokládají za kuří oka nebo mozoly, trápí hlavně dospělé pacienty. Mají tendenci rychle se šířit do okolí a často se i po odstranění objevují znovu. 

Babské recepty vždycky nepomohou

V některých případech sice výrůstky díky přirozené imunitě lidského těla samy po čase odpadnou nebo zmizí, ale jindy je nutné začít situaci řešit. Zbavit se bradavic pomohou přípravky na celkovou podporu imunity. Doba podávání této doplňkové léčby se pohybuje v řádu několika měsíců. Naše prababičky se spoléhaly na vlaštovičník větší. V Česku roste hojně na stinných vlhkých místech v křovinách, na zahradách a rumištích. Bradavice můžete opakovaně potírat prýštícím mlékem z čerstvě utrženého vlaštovičníku, ale opatrně, rostlina je jedovatá. Navíc ne vždy však problém zcela vyřeší.

Pozor dejte také na různé domácí rady a neodborné manipulace, jako je spálení česnekem, vymačkávání, vykousávání, vyškrabávání, řezání a pod), kterými můžete daný stav naopak ještě zhoršit.

Co na bradavice platí?

V podstatě existují dva druhy boje proti bradavicím: pod lékařským dohledem, nebo samoléčbou. U většiny pacientů se kombinuje domácí léčba (v lékárně volně prodejné přípravky nebo přípravky na recept) s kryoterapií v ordinaci kožního lékaře.  

Kryoterapie neboli zmrazení se používá na oba druhy bradavic, pravé i plantární. Chirurgický zákrok je méně častý a spočívá ve vyříznutí či seškrábnutí. Některé typy bradavic se odstraňují v místním znecitlivění, a to např. excochleací – tedy seškrábnutím speciální ostrou lžičkou, či laserem. Laserů existují různé typy, ty nemodernější mají nejvyšší přesnost jsou bezbolestné. Klasické vyříznutí se zašitím může zanechat jizvu, i proto se od tohoto typu léčby ustupuje. Naopak se stále častěji využívá fotodynamická terapie – ošetření léčivým světlem. Vhodnost typu ošetření stanoví lékař. 

Konzervativní způsob sází na kyselinu salicylovou, eventuálně v kombinaci s dalšími látkami (kyselina mléčná, výtažek z vlaštovičníku, thuje, borová pryskyřice atd.), po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou, aby šly následně lépe mechanicky odstranit.

Zmrazte si ji sami!

Pokud se bojíte chirurgického zákroku, sáhněte po samoléčebných přípravcích, ovšem těch z lékárny. Patří k nim lapis na bradavice (čertův kamínek), což je tyčinka z kompaktní masy dusičnanu stříbrného, nebo kryoterapeutické přípravky pro domácí použití. 

Na trhu existuje řada produktů, které při aplikaci bradavici rychle zmrazí až k jádru, a to při -50°C, díky čemuž po deseti až čtrnácti dnech sama odpadne. Mezitím se pod ní vytvoří nová zdravá kůže. ¨

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob boje s bradavicemi, pamatujte, že do úplného vyléčení byste se měli vyhýbat veřejným prostorům. Zamezíte tak dalšímu přenosu.

Související příspěvky

One Comment

  1. […] k nejrůznějším druhům poškození. Rizikem jsou plísně, infekce virové – například bradavice – i bakteriální jako je impetigo, zánět folikul (chloupkových váčků) atd. Dochází i […]

Leave a Comment

Your email address will not be published.