Enter your keyword

Nedrážděte kůži! Nové oblečení je třeba vyprat.

Nedrážděte kůži! Nové oblečení je třeba vyprat.

Také vám po Vánocích nám přibyla spousta nového oblečení? Než je vezmete na sebe, měl by přijít jeden důležitý krok: vyprání, a to nejlépe dvojité.

Proč, říkáte si, když jde o věci nové a čisté? Jenže na rozdíl od tohoto předpokladu nové oblečení čisté být vůbec nemusí. Nové oděvy jsou plné chemických látek, které nám mohou na kůži způsobit podráždění, svědění a zarudnutí.

Přímo na tělo?

Vlněný kabát asi prát nebudete, ale výrobky, které přicházejí do přímého styku s pokožkou, byste vyprat měli. V první řadě to platí u spodního prádla. Možná vás  tomuto zvyku naučila už maminka, ale internetové diskuse ukazují, že mnoha lidem připadá zbytečný. Což je právě chyba.

Oblečení, které je v kontaktu s pokožkou, se doporučuje vyprat dle pokynů výrobce. Pokud tak neučiníme, může se na pokožce objevit alergická nebo iritační dermatitida, potvrzují zkušení kožní lékaři.

Nebezpečí číhá přímo v obchodech. Zkušební kabinky jsou přímo rejdištěm bakterií, plísní a dokonce i hmyzu. Vši a moli jsou tím nejobvyklejším druhem, ale může být hůř. Mohou se tak přenášet i různé infekční nemoci. Nikdy nevíte, kdo byl v kabince před vámi ani kdo už měl na sobě oblečení, které jste si přinesli domů.

Nejasný původ i cesta

Pokud jste nové oblečení získali z e-shopu, toto riziko částečně odpadá. Ale jenom částečně! Je dost možné, že váš vybraný kousek už někdo jednou vrátil. Teď, v době výprodejů,  jde o obzvlášť vysokou pravděpodobnost – neprodané věci řetězce vozí přes půl světa.

A i kdyby ne, pořád přetrvává jiné nebezpečí. Textil během výroby totiž projde bělením, barvením, tužením a nakonec apretací, aby dobře vypadal. Pochází však z různých koutů světa, kde platí různé hygienické standardy i předpisy pro užívání chemikálií.

Tolik neznámých látek

Většina oděvů dnes vzniká postupně po dílech na různých místech. Teprve nakonec jsou někde zkompletovány, než se znovu dají na dalekou pouť k zákazníkům například v Evropě. Cestou si ale opět poleží někde ve skladištích, takže opravdu platí: kdo ví, čím vším při tom projdou. Ulpívají na nich například  i insekticidy, které mají zabránit zničení hmyzem, dále obsahují látky proti vlhnutí a množství dalších, jako jsou škodlivá azobarviva, odbarvovače nebo formaldehyd i další, které mohou dráždit pokožku. Nezapomeňte, že škodlivé účinky se sčítají, a že alergie či ekzém se může poprvé objevit v jakémkoliv věku.

Odborníci dlouhodobě upozorňují, že textilní průmysl je jedním z vůbec největších spotřebitelů chemických látek. Přípravě a zpracování textilu se používá více než 700 různých chemikálií. Vznikají tak  nejen zdravotní rizika pro člověka, který oblečení nosí, ale i dopady na životní prostředí.

Jistota je jistota

Nutnost vyprat oblečení ještě před jeho prvním použitím tak platí, i když nevyhrabete úlovek z hromady zlevněného zboží nebo někde u stánku, ale i pro „lepší“ kousky, včetně těch krásně zabalených. Většina rizik se dá odstranit praním, respektive postupným praním. Dnešní výrobky se  málokdy dají prát aspoň na 60 stupňů, takže je po třeba je prohnat bubnem víckrát. Pokud to látka a barva snese, osvědčilo se použití vody s přídavkem obyčejného octa. Ovšem bohužel existují i látky, které se neodstraní ani praním.

Související příspěvky

Žádné komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published.