Enter your keyword

Odstranění znamének? Ano nebo ne?

Odstranění znamének? Ano nebo ne?

S některými se narodíme, některá se objeví v průběhu života. Mohou být neškodnou drobností, přirozenou okrasou, ale i zdraví nebezpečnou hrozbou. Mateřská znaménka na sobě má každý. Liší se svou velikostí, tvarem i barvou, což všechno může být varovným znakem.

Jedním z nejčastějších kožních projevů jsou tzv. pigmentové névy – skvrnky obsahující pigmentové buňky s melatoninem, barvivem, které má na svědomí zbarvení našich očí, vlasů či kůže. Dalšími jsou všem dobře známé pihy nebo modře či červeně zbarvené pupínky. Ať už se jedná o ten či onen typ znamének, pro jejich nositele mohou být z různých důvodů nepohodlná. Každý z nich má ale poměrně jednoduché řešení, a tím je se jich zbavit. Toto období je pro takový zákrok nejvhodnější, abyste stačili být v létě opět fit. Nějakou dobu pro ošetření se totiž kůže musí chránit.   

Krása či zdraví

Často jsou na vině zdravotní důvody. Většina znamének není nebezpečná, ale varovným signálem by měla být jakákoli změna jejich tvaru, ohraničení, barvy, velikosti a vyvýšení či naopak poklesnutí. Mohou totiž signalizovat bujení zhoubného kožního nádoru. Na pozoru byste se měli mít, pokud jsou tmavě zbarvená, nepravidelně tvarovaná a zvětšují se. Přehnaný strach mnohdy vyvolají vystouplá, hmatatelná, nápadnější znaménka, ta skutečně riziková se však častěji skrývají i za miniaturní velikostí.  

Až dvojnásobné riziko vzniku melanomu číhá na jedince s velkým počtem znamének (uvádí se počet mezi 50 a 90). Velkou roli hraje genetika, frekvence a délka výskytu na sluníčku v dětství, ale i v dospělosti. Pouhá dvě spálení prý mohou zvýšit riziko v průměru až dvakrát. Ve větším ohrožení jsou i lidé s příliš nízkým fototypem, tedy světlým odstínem pleti. Čím více pigmentu totiž máte, tím je kůže vůči působení slunečního záření odolnější. Lidé fototypu I a II jsou ke tvorbě pih náchylnější, stejně tak obyvatelé míst s větší sluneční aktivitou či ztenčenou ozonovou vrstvou. Některá znaménka jsou ale nežádoucí třeba jen díky svému umístění, které může být buď nepraktické kvůli větší náchylnosti k jejich stržení, nebo neestetické. 

Laser nebo skalpel?

Pokud se bojíte skalpelu, znaménko je možné odstranit i neinvazivně pomocí laseru. Laserový zákrok je téměř bezbolestný a nevyžaduje dlouhodobé hojení. Jeho hlavním cílem je minimální zásah do okolní tkáně znaménka, z toho důvodu je tato metoda nejšetrnější. Ušetří vás stehů a také následných nevzhledných jizev.

Ne všechna znaménka jsou ale vhodná pro zásah laserem, a pokud jsou jen kosmetickou vadou, není hrazen pojišťovnou. Vždy si ale ověřte pracoviště, které s lasery pracuje, nechte si ukázat certifikát k přístrojům a o vašem problému se poraďte s odborným lékařem. Znaménko, odstraněné laserem, už není možné dál zkoumat (např. histologicky), proto při podezření na závažnější problém raději zůstaňte u klasické chirurgie.

Odstranění znaménka skalpelem také nebolí. Jedinou nepříjemností je aplikace injekce s anestezií. Tento způsob odstranění znaménka však vyžaduje delší dobu rekonvalescence, hojení šité rány trvá delší dobu a vyžaduje zvýšenou opatrnost. Například první tři dny byste místo neměli vůbec namáčet. Pokud se jizva dobře vyhojí, zhruba po týdnu musíte na vyndání stehů. Je třeba mít také na paměti, že po zhojení zůstane jizva. 

S jizvami si poradí laser

Pokud jste zákrok podstoupili chirurgicky a trápí vás viditelné následky, nezoufejte. Dodatečně jde laserem odstranit i vzniklou jizvu. Ideální je pro toto ošetření frakční laser. Frakční laser tepelně stimuluje tkáň, čímž vyvolává smrštění jizvy a vyrovnání nerovnosti pokožky, aniž by narušoval její svrchní vrstvu. Ošetření nebolí a zjizvená tkáň postupně mizí. Laser navíc stimuluje produkci kolagenu a tím dochází k rychlé obnově pokožky. 

Terapie krémy

Jako o další možnosti léčby pigmentových kožních projevů se hovoří o kosmetických přípravcích. Speciálně vyvinuté krémy pracují na základě zmražení, oddělení či zesvětlení znaménka. Účinnými látkami jsou např. Krevnice kanadská, rostlina využívaná také k léčbě kožních rakovinových onemocnění, dále niacin, laktát sodný či látka s názvem alpha-arbutin, která v pokožce zpomaluje tvorbu melatoninu. Je však obtížné s určitostí říci, zda tyto krémy jsou či nejsou skutečně účinné. Někteří odborníci se shodují dokonce i na jejich negativním působení.

 

Související příspěvky

Žádné komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published.